Pedagog Tedavi Alanları Nedir?

Pedagog  Tedavi Alanları Nedir?

Pedagog hekimler psikolojiden farklı olarak çocukların psikolojik problemleri konusunda uzman olan hekimlerdir. Bilindiği üzere çocukların psikolojileri yetişkinlerin psikolojilerine göre daha kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu konuda daha detaylı bilgi için psikologankara.org adresini de ziyaret edebilirsiniz. Yetişkin kişiler yaşadıkları problemler konusunda çocuklara göre daha dayanıklıdırlar diyebiliriz. Her ne kadar bu durum kişiden kişiye değişse de, pedagog hekimler gerek ciddi gerekse de daha hafif sorunları olan çocukların problemlerine eğilme konusunda uzmanlaşmış hekimlerdir diyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pedagoji çocukların psikolojik sorunlarına eğilen bir daldır. Pedagog hekimler çocukların psikolojileri ile ilgilenirken çeşitli yöntemler kullanırlar. Test yöntemleri bunlardan birisidir.Pedagog hekimler çocuklara uyguladıkları testlerle zeka seviyelerini, ruhsal durumlarını anlamak üzere araştırmalar yaparlar. Bu sayede onlar hakkında pek çok detayı bu testler sayesinde daha onlara herhangi bir soru sormadan anlayabilirler. Çocuk psikolojisinde bu oldukça önemlidir diyebiliriz. Çünkü çocuklar sorunlarını dışa vurma konusunda daha tedirgindirler. Bu nedenle onlara mümkün olduğunca hassas şekilde yaklaşmak gerekir. Bunun en iyi yollarından birisi de belki de masum testlerdir diyebiliriz.

Pedagojide çocukların psikolojik sorunları nelerdir?

İnsanlar çocukluk dönemlerinde sorunlara ve problemlere karşı bir yetişkine göre çok daha kırılgan olurlar. Pedagoji bu durumu bilerek tedavi uygulanan bir psikoloji dalıdır. Günümüzde pek çok çocuk ailelerinden meydana gelen sorunlardan dolayı psikolojik sorunlar geliştirmeye başlarlar. Bu durum daha sonra çocukların okul hayatlarına da yansıyarak onların gelecekte sağlıklı bir insan olmasına olumsuz etkide bulunur. Ailesi içerisinde düzenli olarak kavga, şiddet gibi sorunlar gören çocuklar zamanla bu şiddetten dolay içine kapanık bireyler olarak yetişirlerken, daha sonra büyüdüklerinde şiddete meyilli insanlar haline dönüşebilmektedirler. Bu nedenle pedagog hekimlerin çocukların gelecekleri açısından da görevleri büyüktür.

pedagog ve çocuk iletişimi

Genelde çok içine kapanık veya aşırı hiperaktif çocukların pedagog hekimlere götürüldüklerini söyleyebiliriz. Gerek içine kapanık çocuklarda gerekse de hiperaktif çocuklarda bu durumlar çocukların derslerine ve okul hayatlarına olumsuz şekilde yansıyabilmektedir. Bu nedenle bu çocukların hem ilaç hem de psikolojik terapi ile tedavileri büyük önem kazanır. Bu noktada psikiyatrlar da çocukların tedavilerine dahil olabilirler. Öncelikle psikolojik testler sayesinde çocukların zihinsel durumları hakkında fikir edinilir. Bazı çocuklarda zeka seviyesi geri olabilmektedir. Bu tür çocuklarda okuldaki başarısızlığın nedeni olarak bu durum gösterilebilirken, standart zekaya sahip çocuklarda ise okuldaki başarısızlığın arkasında psikolojik sorunların aranması söz konusudur.

Psikoloji ile Pedagoji arasındaki farklar nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi pedagog hekimler çocukların psikolojisi konusunda uzmanlaşmış hekimlerdir. Psikolojide ise hem çocukların hem de yetişkinlerin psikolojik sorunları ile ilgilenilir. Yine de çocuk bir hasta, bir hastaneye veya psikoloji merkezine geldiğinde çocukların psikolojik sorunlarında uzmanlaşmış pedagoglara yönlendirilirler. Bu iki dal arasındaki farkları anlamak için daha detaylı bilgiyi psikologankara.org adresinden bulabilirsiniz.

Psikoloji alanı insanların çok sayıda sorununa eğilmek üzere uzmanlaşmış bir daldır. Örneğin hayatının bir kısmında ciddi cinsel istismara uğramış kişiler bir yandan psikiyatrların verdiği ilaçlarla bu ruhsal durumun altında ezilmeden durmaya çalışırlarken, bir yandan da psikologlar tarafından destek alarak terapi olurlar. Aynı durumun çocuklarda olması halinde ise bu sefer pedagog hekimler durumu devralırlar.

Psikologların aile terapilerinde ise çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda ebeveynlere pedagoglar destek olurlar. Özellikle ciddi aile sorunlarının yaşanması durumlarında çocukların bu sorunlardan etkilenmemesi için pedagog hekimler ailelere destek sağlarlar. Pedagoji, psikoloji ve psikiyatri dalları ile paralel çalışan bir daldır. Bazı çocukların çok ciddi psikolojik problemleri olması durumunda ise sorun psikiyatrlar tarafından ele alınırken, pedagog hekimler psikiyatriye yardım etmek amacıyla da çalışabilirler.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *