Site İçi SEO İle Site Dışı SEO Nedir?

Günümüzde Seo ile ilgili çalışmalar yapan firmalar genelde site dışı Seo’ya daha fazla önem verirler. Şüphesiz site dışı Seo bu sürecin çok büyük bir parçasıdır fakat site içi Seo’ya gerekli önem verilmeden de Seo’da başarının sağlanması söz konusu değildir. Bu noktada her iki farklı Seo süreçlerinin de birbirlerine göre önemleri olduğunu söylemek mümkündür. Yani birisi olmadan diğerinin gerçekleştirilmesi gerçek anlamda başarı elde edilmesi açısından yeterli değildir. Her iki farklı Seo süreci konusunda ayrı ayrı bilgiyi http://seoizmir.net adresinden bulabilirsiniz. Site içi Seo veya site dışı Seo ile ilgili detaylı karşılaştırmayı yapmadan önce kısaca Seo’nun amacına ve faydasına değinelim.

Kısaca Seo nedir? Ne işe yarar?

Seo sitenizi arama motorlarında yükseltmeye yarayan işlemlerin toplamına verilen addır. Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan SEO’da web siteniz arama motorlarına uygun şekilde optimize edilirken, sitenize doğrulan dış linkler sayesinde sitenizin arama motorlarına popüler veya tercih edilir olduğu bilgisi iletilir. Bu bir nevi referans sistemidir. Arama motorları bir sitenin çok ve değerli referansı varsa bu siteyi daha fazla tercih eder. Fakat aynı gerçek hayatta olduğu gibi bir doktorun bir mühendisi tavsiye etmesi sanal dünyada yani arama motorlarında da işe yaramaz. Fakat bir mühendisin bir mühendisi referans göstermesi bu anlamda işe yarayacaktır.

Seo sayesinde işlerinizin artış göstermesi, 24 saat açık bir satış reyonunuzun olması, firmanıza ulaşmak isteyen kişilerin her an siteniz yoluyla size ulaşabilmesi, teklif istemesi veya satış yapmak istemesi söz konusudur. Bunlar günümüz teknolojik çağının nimetleri arasında gösterilir. Bu işlemler sayesinde ise satışlarınızın hiç olmadığı kadar yükselmesi, işinizin büyümesi, kurumsal kimliğinizin elde edilmesi de söz konusu hale gelir.site içi ve site dışı seo farkları

Site içi Seo mu? Site dışı Seo mu?

Her iki farklı Seo hizmeti hakkında detaylı bilgiyi http://seoizmir.net adresinden edinebilirsiniz. Biz bu yazımızda bu iki yöntemin birbirlerine göre olan avantajlarını ve dezavantajlarını listeleyeceğiz. İki yöntem birbirini tamamlayıcı şekilde çalışmaktadır. Her ikisini de doğru şekilde yönetmeniz halinde başarısız olma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

  • Site içi Seo işlemi ile sitenizi belirli anahtar kelimelerle arama motorlarına tanıtırsınız. Bu sayede motorlar sitenizi dolaşır ve sitenizi belirli kelimelerde arama motorlarında yükseltir. Fakat dış Seo olmaksızın bu yeterli olmayacaktır. İlk adımın uygulanmaması halinde ise dış Seo sitenizde belirli bir aşamaya kadar yükselme sağlayabilir. Bu noktada dış Seo daha önemlidir ve üstündür diyebiliriz.
  • Dış Seo işlemi sayesinde aldığınız backlinklerle arama motorlarında yükselmeniz söz konusudur. Fakat iç Seo ile sitenizi tasarım ve görsellik açısından kullanıcıların beğeneceği bir hale sokmadıysanız bu durumda sitenize gelen kullanıcılar bir süre sonra sitenizi terk ederler. Bu da sitenin popülerliğini düşürür. Sonuç itibariyle sitenizin geri eski yerine düşmesi de mümkün hale gelir. Site içi Seo’da belirli bir kaliteyi yakalayamazsanız bu durumda site dışı Seo kullanışsız hale gelecektir.
  • Sıfır site dışı Seo ile eğer rekabet düşükse arama motorlarında en üst sıralara çıkmanız mümkündür. Fakat sıfır site içi Seo ile bunu yapmanız hemen hemen imkansızdır. Arama motorları doğrudan sitenize yönelik insan beğenisini ve görüşünü ele alır. Aramam motorunda en üst sırada yer alan site yerine alttaki sitelerin insanlar tarafından daha fazla tercih edilmesi arama motoruna bir mesaj niteliğindedir ve kaliteli arama motorlar bu mesajı alırlar ve buna göre davranırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *